Szepesi József emléktábla
Szepesi József (Salgótarján 1948–2001)
Roma származású író, költő, szerkesztő.
A salgótarjáni cigánydomb szülötte, Salgótarján irodalmi életének egyik legmeghatározóbb személyisége volt.
Nehéz gyermekkora volt. Édesapját korán elveszítette, három testvérével együtt nevelőintézetbe került, majd nevelőszülők is nevelték. Az általános iskola ötödik osztályát már újra Salgótarjánban járta.
Első versei a Nógrád Megyei Hírlapban jelentek meg, 1973-ban már a Forrás című művészeti lapban is publikált, majd sorra jöttek az országos antológiák melyekben több versével is helyet kapott. Három önálló kötete jelent meg. Sokszínű alkotói tevékenysége napilapokban, folyóiratokban is testet öltött, de ma is elevennek, aktuálisnak ható szociográfiai mélységű riportok, gondolatgazdag cikkek sokasága is fűződik a nevéhez.
Szepesi Józsefet névtelen sírba temették el, ezért a Salgótarjáni Polgári Kör tagsága 2011-ben úgy döntött, hogy társadalmi összefogással gyűjtést szervez egy méltó síremlék elkészítésére. Születésének 65. évfordulója alkalmából és a költészet napja tiszteletére síremléket avattak a 2001-ben elhunyt Szepesi József tiszteletére.
1948. április 3-ai születésének hetvenedik évfordulója tiszteletére a Vásártér Tanács u. 7. sz. alatti épületén felavatott emléktáblán a következő szöveg olvasható:
„Ebben a házban élt hét éven át Szepesi József (1948–2001) költő, író, szerkesztő.” Ezzel e helyszín irodalom¬történeti jelentőségű lehet.
Szepesi József költői világa, költészete a kortárs cigány költőkétől alapjaiban tér el. Versei életének pontos lenyomatai, lírájának tartalma sokszínű. Nem emlékeztet folyton a keservesen megélt cigány mivoltra, de sorsa alakulásában mégis meghatározó volt.
Szepesi az elgondolkozásra kényszerítő költő. Verseiben természetes kíváncsisággal néz szembe a mindennapjainkban benne rejlő problémákkal. Leírásai gyönyörűek. Szepesi egyetlen pillanatra sem zárkózik a költészet elefántcsonttornyába még akkor sem, amikor legbensőbb, személyes érzelmeiről szól, vagy magáról a költészetről elmélkedik.
Barátai emlékeznek rá egy Irodalmi kávéház keretében: https://www.youtube.com/watch?v=EV21bBySrHY
(forrás: Karancssági I. István Általános Iskola)