Felhasználói eszközök

Kubinyi Ferenc

Kubinyi Ferenc született 1796. március 21-én Videfalván, elhunyt 1874. március 28-án Videfalván.

Foglalkozás

Paleontológus, politikus

Iskolák

  • Alsófokú iskoláit Losoncon és Besztercebányán végezte.
  • 1812-1814 között a hírneves debreceni Református Kollégium tanulója volt öccsével, Ágostonnal együtt.
  • Apja 1815-ben a nemesi körökben szokásos jogi tanulmányokra a Pesti Egyetemre küldte.

Díjak, kitüntetések

Művek

  • Magyar és Erdélyország képekben. 1-4. kötet / kiadják és szerkesztik Kubinyi Ferenc és Vahot Imre. Pest, 1854
  • A Tisza medre, mint az ősemlősök sírkertje… / Kubinyi Ferenc. Pest, 1855
  • Őslénytani adatok Magyarországról. A Magyar Tudományos Akadémia Értesítője. Pest, 1856
  • Országgyűlési beszéde / Kubinyi Ferenc. Pest, 1862
  • A teve és ló / Kubinyi Ferenc. Pest, 1862
  • Petényi Salamon élete és hátrahagyott munkái / Kubinyi Ferenc. Pest, 1864
  • Doctor Zipser Keresztély András élet-rajza / írta Kubinyi Ferencz, a Magyar Földtani Társulat elnöke. Pest, 1866
  • Az ágost. hitv. pesti autonom egyház szenvedéseinek története a XIX. században. Pest, 1866

Események

Felsőkubini és nagyolaszi Kubinyi Ferenc paleontológus, politikus 1796. március 21-én született a Losonc melletti Videfalván, Kubinyi András és Prónay Éva fiaként. Alsófokú iskoláit Losoncon és Besztercebányán végezte. Utóbbi városban tanára volt a földtudományok művelésében kiemelkedő szerepet játszó Zipser Keresztély András. 1812-1814 között a hírneves debreceni Református Kollégium tanulója volt öccsével, Ágostonnal együtt.

Zipser Keresztély András vezetésével nagy kirándulásokat tettek. Nagyban szélesítette természettudományos látókörét az Andrássyak betléri, valamint a bécsi Naturhistorisches Museum gyűjteményeinek tanulmányozása. Kirándulásaik során jelentős mennyiségű ásványt, kőzetet és ősmaradványt gyűjtöttek, ezekkel alapozták meg a később komoly kollekcióvá fejlődő losonci gyűjteményüket. Kapcsolatba kerültek a közeli Ábelfalván élő Petényi Salamon Jánossal, aki később a hazai gerinces őslénytan kiemelkedő alakja lett.

Apja 1815-ben a nemesi körökben szokásos jogi tanulmányokra a Pesti Egyetemre küldte. Tanulmányai végeztével 1818-tól előbb a Királyi Tábla harmad-, majd másodjegyzője, később Pest vármegye aljegyzője lett. Radikális nemzeti megnyilvánulásai miatt többször összeütközésbe került az aulikus megyei vezetéssel, ezért 1824-ben visszatért Nógrád vármegyébe. 1828-1836 között a Szécsényi járás főszolgabírája volt. Országosan is jelentős közéleti és politikai szerepet vitt. Háromszor is képviselte Nógrád vármegyét a pozsonyi országgyűlésen. De a politikai tevékenység alatt szunnyadó természettudományos érdeklődése 1832-ben újra felszínre került. Részt vett a kisterenyei Hársas-hegy ásatásán, ahol megismerkedett Pulszky Ferenccel, a Nemzeti Múzeum későbbi igazgatójával. Egyre többet foglalkozott tudományos mozgalmakkal, anyagilag támogatott természettudományos ügyeket, gyűjtéseket végzett, jelentősen fejlesztette losonci gyűjteményét, mely a szabadságharcot leverő orosz intervenciós csapatok 1849-es támadása során tűz martaléka lett.

1833-ban Boroszlóban, 1836-ban Zipser társaságában, Jénában részt vett a német orvosok és természetvizsgálók vándorgyűlésén, ahol megismerkedett többek közt a természettudós és világutazó A. Humboldttal és a mikrobiológus Ch. G. Ehrenberggel. Ebben az évben fedezte fel a nép által csak „gyurtyánkő”-nek nevezett ipolytarnóci kövesült fatörzset. 1840-ben a Magyar Tudós Társaság (a későbbi Magyar Tudományos Akadémia) levelező, majd 1858-ban tiszteleti tagjává választotta. Amikor megalakult az Akadémia Matematikai és Természettudományi Bizottsága, annak első elnöke is ő lett. Alapító tagja volt az 1841-ben megalakult Királyi Magyar Természettudományi Társulatnak.

1848. január 3-án videfalvi kastélyukban öccse, Ágoston, Zipser Keresztély András, Pettkó János bányásztanodai tanár és Marschan József bányamérnök társaságában megalapították a Magyarhoni Földtani Társulatot. Az alakuló közgyűlést 1848. augusztus 18-19-re tűzték ki, ami azonban a szabadságharc „szomorú hadi korszaka” miatt 2 évig elmaradt. A közgyűlésen elnökül Kubinyi Ágostont, alelnökül Kubinyi Ferencet választották.

Az 1840-es években aktív szerepet vállalt Nógrád Vármegye liberális ellenzékének politikai küzdelmeiben. Az 1848-49-es szabadságharc idején eleinte a Battyhányi kormánynak, majd Kossuth Lajosnak volt lelkes híve. A szabadságharc leverése után hadbíróság elé került, amely először várfogságra ítélte, később ezt enyhítve tázlári birtokára száműzték. Itt élt egészen az 1852-es amnesztiáig. Ettől kezdve csak a tudománynak szentelte életét. Elmélyült kutatásai nyomán egymás után jelentek meg publikációi, főként a Magyarhoni Földtani Társulat, valamint a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók Vándorgyűléseinek Munkálataiban.

1862-ben Ipolyi Arnoldhoz és Henszlmann Imréhez csatlakozva Konstantinápolyba utazott, ahol az ott őrzött Corvinákat tanulmányozták és megkísérelték hazahozatalukat. Hazatérése után korábban megkezdett tudományos munkásságát folytatta. Tevékenyen részt vett a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók munkájában, a Magyarhoni Földtani Társulat elnöke és a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt. Számos publikációt írt az őslénytan, földtan és a régészet témakörében.

Szülőhelyén, Videfalván érte a halál, élete 78. évében, 1874. március 28-án.

Nógrád megyében az ő nevéhez fűződik Kisterenye-Hársas, Karancslapujtő-Pókahegy lelőhelyek ásatása. Ő volt az, aki a tudományos világ számára felfedezte az ipolytarnóci kövesedett ősfenyőt és aki leírta a salgói és somoskői bazaltformációkat, de foglalkozott a szinóbányai vas- és üveggyár történetével is.

A szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum alapítására 1973-ban került sor. A Múzeum az egykori Forgách-Lipthay-kastély főépületében kapott helyet. A Helytörténeti Múzeum 1979. február 1-én vette fel hivatalosan Kubinyi Ferenc nevét, tisztelegve ezzel a neves tudós előtt.

Források

Online források

This website uses cookies. By using the website, you agree with storing cookies on your computer. Also, you acknowledge that you have read and understand our Privacy Policy. If you do not agree, please leave the website.

More information